Stan zdrowia a egzaminy nauczycielskie

Stan zdrowia a egzaminy nauczycielskie (menstruacja, ciąża i inne problemy zdrowotne)

Zasadą nadrzędną rządzącą praktyką asan i pranayam jest Ahimsa, czyli niekrzywdzenie w stosunku do samego siebie i swojego ciała.

Ahimsa a menstruacja

Częścią wiedzy, którą nabywamy podczas treningu nauczycielskiego jest podział asan na trzy kategorie:

  • tych które szkodzą w trakcie menstruacji, lub mogą zaszkodzić,
  • tych, które nie pomagają ale też nie szkodzą zdrowej osobie,
  • tych które wspomagają organizm kobiety w czasie menstruacji.

Dlatego specjalne zasady obowiązują dla pierwszej grupy asan – pkt. 2 w trakcie egzaminów.

Ahimsa a inne problemy zdrowotne

W wypadku osób po przebytych urazach, ze specyficznymi problemami zdrowotnymi albo w krótkim okresie po porodzie – praktyka asan i pranayam powinna być podporządkowana zdrowieniu, rehabilitacji i przywróceniu pełni sił i energii życiowej.

Ahimsa a ciąża

Kobieta w trakcie ciąży powinna podchodzić do swojego ciała ze szczególną ostrożnością, żeby nie narażać siebie oraz rozwijającego się w jej łonie dziecka. Dlatego w tym czasie należy minimalizować wszelkie czynniki ryzyka, dostosowując swoją praktykę tylko i wyłącznie do swojego stanu.

Menstruacja na egzaminach Introductory i Intermediate:

  1. Osoby przystępują do egzaminu na własna odpowiedzialność – m. in. uwzględniając fakt przechodzenia akurat menstruacji.
  2. Osoby przechodzące menstruację wykonują pozycje niedozwolone w trakcie menstruacji krócej: pozycje odwrócone po 1 min., pozycje ściskające brzuch – przez pierwszych kilkanaście sekund. Po wyjściu z pozycji odwróconych należy wykonać pozycję z zestawu menstruacyjnego o działaniu danej pozycji odwróconej.
  3. Osoby przechodzące menstruację mają 3 tygodnie od dnia egzaminu na zgłoszenie się u wskazanego przez komisję egzaminatora w celu demonstracji pozycji odwróconych oraz – w wypadku, gdy wystąpią wątpliwości – innych pozycji niedozwolonych w trakcie menstruacji z zestawu egzaminacyjnego.

 

Problemy zdrowotne i urazy na egzaminach Introductory i Intermediate:

  1. Osoby przystępują do egzaminu na własna odpowiedzialność – m. in. uwzględniając swój stan zdrowia: przebyte urazy, zabiegi, okres od porodu etc. W związku z tym fakty te nie powinny stwarzać konfliktu między demonstracją asan z wymaganej listy a stanem zdrowia.
  2. W wypadku zaistnienia takiego konfliktu – osoba egzaminowana powinna umieć pogodzić ze sobą demonstrację akcji w wymaganej asanie z dbałością o swój stan zdrowia. Dozwolone jest stosowanie pomocy i wariantów pozycji. Wymagana jest jednak demonstracja pracy w asanie.
  3. W wypadku, gdy pogodzenie ze sobą obu tych wartości jest nie do zrealizowania – dana pozycja nie zostanie zaliczona.
  4. Stan zdrowia kandydata powinien zostać zgłoszony komisji egzaminacyjnej wraz ze zgłoszeniem na egzamin oraz tuż przed rozpoczęciem egzaminu. Pamiętać należy, że wszelkie zgłoszone okoliczności nakładają na kandydata w oczach komisji wymóg dodatkowych umiejętności radzenia sobie z danym problemem.

Ciąża a egzaminy:

Osoby, które są w ciąży nie mogą przystępować do egzaminów nauczycielskich.

Zatwierdzono na spotkaniu Spotkania KT PSJI 20 października 2007. Rozszerzono 31 lipca 2008.

Kalendarz imprez

<<  Październik 2019  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
   1  2  3  4
   
webmaster