Spotkanie Stowarzyszeń Jogi

Delegacja Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce, w składzie Prezes Zarządu Agata Rozkocha i V-ce Prezes Katarzyna Podgórni, brała udział w spotkaniu stowarzyszeń jogi Iyengara z niewielkich europejskich państw, które odbyło się 2 września w Amsterdamie. Pomysł spotkania zrodził się w Stowarzyszeniu holenderskim, a  wici rozesłano do takich krajów jak Szwecja, Szwajcaria, Belgia, Dania, Polska, Węgry, Czechy, Finlandia czy Portugalia. Nie wszyscy przedstawiciele stowarzyszeń mogli stawić się na zaproszenie Holendrów, nie mniej jednak spotkanie odbyło się w silnym składzie Szwajcarii, Szwecji, Danii, Holandii Belgii, Węgier i Polski.

Rozmawiać mieliśmy o problemach, z jakimi niewielkie i dość młode stowarzyszenia zmagają się w swojej działalności. Okazało się, że są one dość powszechne i niezależne od kraju czy kultury. Dyskutowaliśmy na temat organizacji egzaminów i egzaminacyjnych standardów (choć tu rzecz jasna niewiele uradziliśmy, gdyż decyzje leżą wciąż w rękach Puny).

Podzieliliśmy się doświadczeniami związanymi z organizacją konwencji i warsztatów, zapraszaniem nauczycieli z zagranicy. Jednomyślnie stwierdziliśmy, że brak jest przepływu informacji między stowarzyszeniami w kwestii zapraszania nauczycieli z Indii czy Stanów, co skutkuje dodatkowymi koszami organizacyjnymi (które można by podzielić, jeśli jedne nauczyciel miałby warsztat w kilku krajach) oraz brakiem możliwości wzięcia udziału w warsztacie odbywającym się w innym kraju. Postanowiliśmy stworzyć platformę, na której moglibyśmy się wymieniać najświeższymi wiadomościami o warsztatach.

Platforma ta nie będzie tylko zwykłą tablica ogłoszeń o warsztatach, lecz również formą komunikacji miedzy Stowarzyszeniami, umożliwiającą współdziałanie w sprawach bieżących. Nasze piątkowe spotkanie ma być przyczynkiem do szerszej i ściślejszej współpracy.

Po spotkaniu, w sobotę i niedzielę, brałyśmy udział w warsztacie prowadzonym przez Birjoo Mehtę, który zawita również do Polski na wiosnę przyszłego roku. Podejście Birjoo do praktyki było bardzo interesujące, i wierzymy, że także u nas konwencja z nim wzbudzi entuzjazm.

Bardzo ciekawą i godna naśladowania była według nas ceremonia rozdania dyplomów wszystkim nauczycielom, którzy w danym roku zdali egzamin. Odbyła się ona w sobotę po popołudniowych zajęciach Birjoo. W ceremonii brały udział rodziny i przyjaciele nauczycieli, co nadało jej uroczysty i przyjazny charakter.

Podczas pobytu w Amsterdamie udało nam się zdobyć kontakty, które być może umożliwią szerszy kolportaż książek jogicznych w Polsce, zarówno tych wydanych w Punie, jak i tych ze Stanów czy innych części świata. Sprawa jest otwarta i pracujemy nad nią.

Z Amsterdamu wróciłyśmy pełne pomysłów i w przekonaniu, że mamy wsparcie i możemy liczyć na współpracę zarządów innych Stowarzyszeń. Wierzymy, że kooperacja  miedzy stowarzyszeniami rozwinie się i zwiększy nasz potencjał działania. Również po warsztacie z Birjoo, jesteśmy przekonane, że zaproszenie go na przyszłoroczną konwencję było dobrym wyborem.

Kalendarz imprez

<<  Listopad 2019  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    
 
webmaster