Yoga Rahasya

W tym dziale publikujemy artykuły pochodzące z pisma "Yoga Rahasya".

Artykuły są dostępne dla członków PSJI dzięki uprzejmości autora: BKS Iyengara oraz wydawcy: Rajvi Metha (wydawnictwo Yog).

Jeśli artykuły nie wyświetlają się poniżej, zaloguj się.

Jeśli chcesz zostać członkiem PSJI kliknij TUTAJ i wypełnij formularz.

 

Przyzwyczajenie jest chorobą

Abhijata: "Ciągle pożyczamy wnikliwość i doświadczenie Gurujiego, wygodnie nazywamy tą transakcję uczeniem się i zakładamy, że ten proces to pobieranie nauki. Czy w ten sposób rezygnujemy z naszego procesu myślowego i nazywamy to szczerością? Guruji powiedział: ‘Powinieneś nauczyć się właściwie używać pamięci. Zawdzięczając coś pamięci, zatrzymujesz swój rozwój. Pozostajesz w stagnacji’."

 

 

Dharma nauczyciela jogi

Autor: B.K.S Iyengar

"Dharma nauczyciela jogi powinna być połączeniem wiedzy rozumowej wynikającej ze zdolności myślenia oraz wiedzy empirycznej pochodzącej z umiejętności rozumienia sercem. To co jest prawdziwą wartością w nauczaniu, podczas analizowania i działania, to synchronizacja intelektu z inteligencją serca."

 

 

Utrzymywanie standardów nauczania

Autor: B.K.S Iyengar

"Jest mnóstwo nauczycieli, których nigdy nie spotkałem. Przez kilka lat nie widziałem, jak nauczyciele prowadzą zajęcia, jednak to co widzę teraz wymaga kilku uwag. Mam wrażenie, że standard nauczania dramatycznie spadł. Nie wiem, jaka jest przyczyna tego zjawiska i dlatego pragnę zwrócić się do Was wszystkich z pewnymi sugestiami."

 

 

Nauczyciel, który nie przestaje być uczniem, to prawdziwy nauczyciel.

Autor: B.K.S Iyengar

"Nieczęsto zdarza mi się chwalić nauczycieli, natomiast zauważyłem, że oni robią to nagminnie i namiętnie w stosunku do swoich uczniów. Chciałbym, aby zamiast hołubić swoich podopiecznych, nauczyciele zwracali uwagę na indywidualne potrzeby swoich uczniów i pomagali im radzić sobie z trudnościami, które pojawiają się w procesie przyswajania wiedzy. Zatem nauczyciele muszą stale wzmacniać się i ulepszać we własnej sadhanie, po to aby znaleźć środki i sposoby, które później pozwolą pomóc innym przezwyciężyć trudności na ich drodze rozwoju."

 

 

Nauka poprzez praktykę

Autor: B.K.S Iyengar

"Szczerze powiedziawszy, nie wiem, dlaczego wciąż praktykuję. Musiałem uczyć, bo musiałem przetrwać. Teraz muszę żyć, a sposób w jaki żyję jest niezmienny od wielu lat. Obecnie nie nauczam. Nie wiem jednak, dlaczego mimo to wciąż praktykuję!"

 

 
webmaster