Kocot Konrad

Image Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w latach 2002 - 2008. Absolwent indianistyki UJ. Praktykuje jogę od 25 lat, a naucza od 20: jest jednym z najbardziej doświadczonych nauczycieli w Polsce.

Technika w jodze Iyengara nie jest dla mnie najważniejsza. Technika zawsze była dla mnie środkiem do czegoś. Do mnie zawsze przemawiała praca z energią, praca z czuciem, z pewną wyższą ideą. A nie mechaniczne odtwarzanie. Choć też jest to ważne. Taki przykład jak w nauce języka - można skupić się na tym, żeby znać wspaniale gramatykę, znać wszystkie możliwe reguły, być super poprawnym, ale nie mieć przyjemności z mówienia. Wole mieć przyjemność z mówienia i kontaktu z kimś drugim, nawet za cenę błędów gramatycznych, niż być super poprawnym, a nie móc nawiązać kontaktu.

10 pytań do:

 • Gdyby nie Joga, to:
  Sam nie wiem. Jogą zaczzacząłem się interesować jeszcze przed studiami i zawsze ciągnęło mnie w te klimaty: joga, Indie, Gandhi, wyzwolenie, buddyzm, poszukiwanie Boga.

 • Trzy cechy idealnego nauczyciela:
  Nie ma idealnych nauczycieli, tak jak nie ma idealnych ludzi. Im szybciej zrozumiemy tę prawdę, tym więcej i szybciej - jako uczniowie i ludzie - możemy się czegoś nauczyć, przestając oczekiwać od innych spełniania naszych własnych wyobrażeń. Są jednak cechy nauczyciela, które pomogą uczniom to zrozumieć: jasność przekazu, życzliwość i konsekwencja.

 • Moja najbardziej pouczająca lekcja:
  Było ich wiele i mam nadzieję, że jeszcze wiele przede mną. Na pewno jedną z najcenniejszych lekcji były zajęcia z Gurudzim w 1990 roku, kiedy to doświadczyłem, czym jest śmierć, strach, pełne oddanie, skrajne zmęczenie, żar praktyki i płynąca z tego głęboka przemiana. Kolejnym głębokim przeżyciem był kurs pranajamy z Gurudżim w 1995 oraz 1996, kiedy na nowo odkryłem jogę i jej subtelną głębię, istotę szczegółu i precyzji, które prowadzą do głębokiej harmoni i spokoju.
  Przełomowe i otwierające były też zajęcia z Prashantem dwa lata temu, gdy doświadczyłem pracy z mantrami, czakrami i bandhami.

 • Najbardziej cenię u uczniów:
  Cierpliwość i otwarcie.

 • Rada, jakiej udzieliłbym osobom początkującym:
  Nieważne co i jak robią inni - ważne jest to, co robisz Ty dla siebie.

 • Najkrótsza definicja szczęścia:
  Umiejętność cieszenia się tym, co jest.

 • Wynalazek, bez którego żyłoby się lepiej:
  Wszelkie folie i plastiki.

 • Książka, którą chciałbym jeszcze raz przeczytać:
  Autobiografia Gandhiego.

 • Ulubiony sposób spędzania wolnego czasu:
  Z rodziną.

 • Potrawa, z którą radzę sobie najlepiej::
  Warzywa po indyjsku i gęste zupy.
webmaster